OP.DR.HÜSEYİN DOĞU

Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanı

Karpal Tünel Sendromu

 

Ele giden median sinirin bilek bölgesinde  karpal tünel denilen kanaldan geçerken sıkışması sonucu ortaya çıkan bir hastalıktır . Karpal tünel sendromu  bir çok hastalıkla karışabildiği için hasta uzun süre tanı konulmadan değişik sağlık kurumlarına başvurmuş  olabilir.Özellikle boyun fıtığı ,periferik nöropati ve romatolojik hastalıklarla  karışır.

 

-El bileği karışık , hareketli bir yapıya sahiptir . Parmak ve el hareketlerini sağlayan kas, sinir ve damar kompleksi buradan geçer ve ele dağılır .

Median sinir baş parmak  ve işaret parmağı  hareket ve  uyuşukluğunu sağlayan  bir sinirdir . Bilekte bu sinirin geçtiği özel bir kanal vardır . Hastalık bu kanaldan adını alır . Bu sinirin üzeri el bileğinde kalın koruyucu bir band ile kaplıdır. El bileğinde tekrarlayan küçük travmalar bu bandın kalınlaşmasına neden olur . Bu durumda median sinire bası yapar. Bası nedeni ile ağrı ,uyuşma gibi şikayetler başlar .

Karpal tünel  sendromunun belirtileri nelerdir?

 

- Ellerde özellikle geceleri artan uyuşma ve ağrılar oluşur.

- Bu ağrı uykudan uyandıracak kadar olabilir  ve kola omuza yayılabilir.

- Genellikle eller sallanınca ağrı geçici olarak hafifler .

- Elle yapılan işlerde  zorlanmalar görülür.

- Ellerde kuvvet kaybı,elindeki eşyaları düşürme gibi şikayetler olabilir .

- Daha ileri aşamalarda ellerde atrofi (erime) oluşur.

 

NEDENLERİ NELERDİR?

 

Daha çok ellerini çok kullananlarda görülür.Özellikle bileğe yüklenerek uzun süre çalışan kimselerde görülür .Bilgisayar kullananlarda  ,el işi ve yoğun ev işleri yapanlarda ,oto tamircilerinde , tarımla uğraşanlarda görülür . Bazen  karpal tünel sendromu diabetes mellitus, gebelik , romatoit artrit gibi başka hastalık veya olgularla birlikte görülür. 

TEŞHİS:

Teşhis , şikayetlerin dinlenmesi hastanın muayanesi ve yardımcı tetkiklerle konulur .EMG ile tanı doğrulanır.Bazı hastalarda boyun fıtığıyla birlikte görülür . Hastalığın ayırt edilmesi gerekir, EMG ve MR çektirilebilir.

TEDAVİ:

- Zorlayıcı hareketlerin kısıtlanması.

- Medikal tedavi

- Geceleri elin üzerine yatma engellenir.

- El bileğini sıkıca sarmak hastalığın ilerlemesine neden olabileceği için tavsiye edilmez.

- El bileği atelleri

 

Cerrahi tedavi:

İlaç tedavisi ile şikayetleri geçmeyen hasta sinir etkilenimi artmadan cerrahi tedaviye  alınmalıdır. Ameliyatı nisbeten basit ve kısa bir ameliyattır.Hasta genel anestezi almadan , kolu uyuşturularak  ameliyat edilir.El bileğinden 1,5cm bir  kesi ile yapılır ,hasta müdahaleden  bir iki saat sonra  evine gidebilir .Tedavi yüz güldürücüdür, hastalar ellerini 10 gün gibi  bir  sürede kullanmaya başlayabilir.

Tedavinin yüz güldürücü olması nedeni ile hastalar amelıyat sonrası  rahatlamaktadır.