OP.DR.HÜSEYİN DOĞU

Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanı

Sağlıklı Bel İçin Neler Yapılabilir ?

Yatağımızın iyi bir yatak olmasına dikkat etmeliyiz.Günümüz modern yatakları bu kaliteyi sağlamaktadır.Yatak çok sert veya yumuşak olmamalıdır.Orta sertlikte olmalıdır.Her yatak herkese uygun olmayabilir.En doğrusu kişinin kendisinin deneyerek rahat bulduğu orta sertlikte bir yatakta yatmasıdır.

Yerde veya tahtanın üzerinde yatmak doğru değildir,aksine rahatsız olunacağı için şikayetleri artırabilir.

Yataktan kalkarken yavaş kalkılmalıdır.Yana doğru dönüp önce oturur pozisyona gelinmeli sonra ayağa kalkılmalıdır.Sabahları kaslar ve vücut henüz soğuk olduğu için ani sert hareketlerden kaçınmak gerekir. 

Yere doğru eğilirken mümkün olduğunca dizleri kırarak,çömelme hareketi yapmak daha uygundur.Uzun süre eğilerek yapılan işlerden kaçınmak gerekir.

Bayanların evde bazı işleri dikkatli yapması gerekir.Beli en fazla zorlayan ev işleri ; Halı çırpmak ,yıkamak,koltuk ve çekyatları kaldırmak,yüksek bir yerden ağır cismi almaya çalışmak gibi hareketlerdir.

Otomobilde otururken koltuk dik durumda olmalıdır.Uzun süre seyahatlar ağrıyı artırabilir,saatte bir mola verilmesi daha uygundur.

İş yerinde oturulan koltuk sırt destekli ve ortopedik olmalıdır.Uzun süre sabit ayakta durmak ve oturmak şikayetlere neden olabilir.Arada bir biraz yürüme tavsiye edilir.Çalışma masası ve bilgisayar oturma pozisyonuna göre ayarlanmalıdır.

Bel ve sırt kaslarını çalıştırıcı sporlar yapılmalıdır.Yüzme bu sporlar içinde en yararlısıdır.Yürüyüş,bisiklet,hafif koşu ve bel egzersizleri sağlıklı bir bel için yararlıdır.

Belde şiddetli ağrı oluştuğu zaman yapılması gereken hareket kısıtlanmalı ve düz bir zemine uzanılmalıdır.Ağrının geçmesi beklenmelidir.Ağrı geçmez ise bir doktora başvurulmalıdır.