OP.DR.HÜSEYİN DOĞU

Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanı

Boyun fıtığı

 

 

Boyun fıtığı boyun omurları arasında bulunan disk dediğimiz kıkırdak yapının arkaya doğru taşması ile oluşur.Bu nedenle  boyun bölgesi sinirler sıkışır.Sıkışma sonucu boyun  omuz ve kolda ağrı oluşur.Kollarda uyuşma karıncalanma benzeri şikayetler oluşur.Hastaların büyük oranı medikal tedaviye iyi cevap verir.İlerlemiş boyun fıtığı durumlarında 2.basamak tedaviye geçilir.

Boyun anatomisi:

Omurga sistemi omur kemikleri,içinden geçen sinirler,omurga bağ dokusu,kaslar,damar vb yapılardan oluşur.Boyunda 7 adet boyun omur kemiği bulunur.Omurganın içinden omurilik ve yanlardan ayrılan sinir kökleri bulunur.Omurgayı yüklenmelerden koruyan bağlarda sistemin bütünlüğünü sağlar.Boyun omurları arasında genellikle 3,4,5,6,7 kemikleri  arasındaki  diskin iç kısmının bağ dokusunun yırtılması sonucu dışarı taşabilir.Bu durumda sinir yapıları bası altında kalabilir. 

Boyun fıtığının belirtileri:

Genellikle bir kolda şiddetli derinden hissedilen ağrı ile kendini belli eder.Bazı durumlarda ağrıya uyuşma,karıncalanma,hissizlik eşlik edebilir.Kolda kuvvetsizlik oluşabilir.

Ameliyat gerektiren durumlar:

-Kollarda ve ayaklarda kuvvetsizlik .

-Ağrı kesicilerle ağrıların geçmemesi.

-Kişinin günlük hayatını etkileyecek şekilde ağrı hissetmesi.

-Günlük aktivitelerini engelleyen hareket kısıtlılığı.

-Kollarda ve ayaklarda oluşan kuvvetsizlik ve kuvvetsizliğin ilerlemesi.

 

 

 

 

 

Boyun fıtığının MR görüntüsü

 

Mikrodiskektomi:

Genellikle boyun ön tarafından yaklaşık 2-3 cm lik bir kesi ile yapılan bir ameliyattır.Ameliyat sonrası boyunluk ile 6 saat sonra ayağa kaldırılır.Genellikle 1 gün sonra hasta evine gönderilir.Boyunluk ortalama 3-4 hafta takılır.

Boyun fıtığı ameliyatlarından oldukça iyi sonuçlar almaktayız.Hastalar kısa bir süre sonra günlük aktivitelerine dönebilmektedir.